Οι υποψήφιοι θα πρέπει να «κλειδώσουν» τις επιλογές τους και να προχωρήσουν σε οριστική υποβολή του μηχανογραφικού τους μέχρι την Παρασκευή 17 Ιουλίου.

Η διαδικασία της κατάθεσης των μηχανογραφικών έχει κάποιες παγίδες. Και αυτό γιατί χωρίς νέες προσθήκες τμημάτων αλλά με εκπλήξεις στις αντιστοιχήσεις τμημάτων που αφορούν, κυρίως, όσους στοχεύουν σε μια μετεγγραφή, οι υποψήφιοι θα πρέπει να λάβουν μια απόφαση καθοριστική για τη ζωή τους.

Έτσι θα το συμπληρώσετε σωστά – Βήμα – βήμα οι οδηγίες

H αξιολόγηση των σχολών και η σειρά προτεραιότητας που θα δώσει ο κάθε υποψήφιος θα πρέπει να γίνουν βάσει των επιθυμιών του και όχι του βαθμού επίδοσης. Παρά τις εκτιμήσεις των βάσεων που αποτελούν «πυξίδα» για τη γενική τάση, είναι πολύ δύσκολο να προβλεφθεί με ακρίβεια η πορεία της βάσης εισαγωγής για κάθε τμήμα. Επομένως, η επίδοση ενός μαθητή και ο μέσος όρος του στις πανελλαδικές εξετάσεις δεν θα πρέπει να παίξουν μεγάλο ρόλο στην επιλογή του για την εισαγωγή του σε ένα τμήμα.

-Η επιλογή ενός τμήματος θα πρέπει να γίνει ύστερα από μελέτη του προγράμματος σπουδών του. Ο τίτλος μπορεί να είναι παραπλανητικός. Το πρόγραμμα σπουδών αφορά στο σύνολο των μαθημάτων και τις κατευθύνσεις, ενώ ιδιαίτερη προσοχή θα πρέπει να δοθεί και στα επαγγελματικά δικαιώματα που δίνονται από κάθε τμήμα, καθώς υπάρχουν περιπτώσεις όπου τμήματα με την ίδια ονομασία δεν έχουν τα ίδια επαγγελματικά δικαιώματα.

πηγή